Skip to content

471 Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$418,500
Last Sale Date
Jul 14, 2006

Property Information

Block154
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,295
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,000
57%
Improvement Value:$136,100
43%
Total Assessment$317,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,866+4.2%
2024$8,508+2.7%
2023$8,283+1.8%
2022$8,137-6.8%
Property History

Property Sale

Sale
$418,500

From:

To:

Sq Ft1,295DeedBook 7988, Page 304Recorded9/1/2006

Property Sale

Sale
$145,500
DeedBook 5419, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1920