Skip to content

152 W 31st StBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Price
$181,250
Last Sale Date
Mar 14, 2000

Property Information

Block156
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,955
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,400
40%
Improvement Value:$261,700
60%
Total Assessment$438,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,249+4.2%
2024$11,754+2.7%
2023$11,443+1.8%
2022$11,242-18.7%
Property History

Property Sale

Sale
$181,250
DeedBook 5587, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1925