Skip to content

171 W 30th StBayonne, NJ 07002

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 26, 2004

Property Information

Block155
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,528
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,600
50%
Improvement Value:$232,100
50%
Total Assessment$459,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,853+4.2%
2024$12,334+2.7%
2023$12,007+1.8%
2022$11,796-1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960