Skip to content

380 Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 12, 2013

Property Information

Block428
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H-GB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,900
44%
Improvement Value:$220,500
56%
Total Assessment$394,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,027+4.2%
2024$10,582+2.7%
2023$10,302+1.8%
2022$10,120-12.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$39,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 8416, Page 290NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/9/2008

Property Built

Built

Year Built: 1960