Skip to content

123 W 30th StBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
Jul 9, 2002

Property Information

Block156
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,383
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,600
51%
Improvement Value:$222,200
49%
Total Assessment$452,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,660+4.2%
2024$12,149+2.7%
2023$11,827+1.8%
2022$11,619+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$268,000

From:

To:

Sq Ft1,383DeedBook 7164, Page 256Recorded11/10/2003

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4820, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1925