Skip to content

776 Jf Kennedy BlvdBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Nov 20, 2003

Property Information

Block157
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,424
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
39%
Improvement Value:$282,400
61%
Total Assessment$462,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,929+4.2%
2024$12,406+2.7%
2023$12,078+1.8%
2022$11,865+14.9%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft2,424DeedBook 7185, Page 227Recorded12/23/2003

Property Built

Built

Year Built: 1925