Skip to content

768 Jf Kennedy BlvdBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$549,000
Last Sale Date
Jul 26, 2019

Property Information

Block157
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-FD-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,440
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,200
36%
Improvement Value:$340,200
64%
Total Assessment$528,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,774+4.2%
2024$14,177+2.7%
2023$13,802+1.8%
2022$13,559-4.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$549,000

From:

To:

Sq Ft2,440DeedBook 9425, Page 60Recorded8/9/2019

Property Built

Built

Year Built: 1920