Skip to content

672 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1953

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Aug 31, 2004

Property Information

Block158
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,835
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,900
40%
Improvement Value:$303,600
60%
Total Assessment$505,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,134+4.2%
2024$13,563+2.7%
2023$13,204+1.8%
2022$12,971-4.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft2,835DeedBook 7369, Page 181Recorded9/27/2004

Property Built

Built

Year Built: 1953