Skip to content

140 W 29th StBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Mar 23, 2013

Property Information

Block165
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-B-D-3U-HG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,668
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,000
39%
Improvement Value:$287,100
61%
Total Assessment$473,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,228+4.2%
2024$12,693+2.7%
2023$12,357+1.8%
2022$12,140+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,668DeedBook 8901, Page 795Recorded4/8/2013

Property Built

Built

Year Built: 1925