Skip to content

125 W 30th StBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Nov 24, 2011

Property Information

Block156
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,588
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,900
47%
Improvement Value:$269,200
53%
Total Assessment$507,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,179+4.2%
2024$13,605+2.7%
2023$13,245+1.8%
2022$13,012-4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft2,588DeedBook 8821, Page 371NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/30/2011

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 8821, Page 371

Property Built

Built

Year Built: 1925