Skip to content

96 W 29th StBayonne, NJ 07002

Built 1975

Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Oct 31, 2024

Property Information

Block166
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,904
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
31%
Improvement Value:$414,600
69%
Total Assessment$602,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,835+4.2%
2024$16,154+2.7%
2023$15,727+1.8%
2022$15,450+14.2%
Property History

Property Sale

Sale
$925,000

From:

To:

Sq Ft2,904DeedBook 9867, Page 298Recorded12/17/2024

Property Built

Built

Year Built: 1975