Skip to content

640 Avenue CBayonne, NJ 07002

Apartment

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Aug 23, 2001

Property Information

Block167
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4S-B-A-8U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$317,500
40%
Improvement Value:$477,300
60%
Total Assessment$794,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,223+11.2%
2024$19,983+2.7%
2023$19,454-7.8%
2022$21,090+9.0%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 5867, Page 305