Skip to content

103 W 57th StBayonne, NJ 07002

Built 1998

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 3, 2022

Property Information

Block16
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,718
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,400
37%
Improvement Value:$371,900
63%
Total Assessment$593,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,589+4.2%
2024$15,918-4.1%
2023$16,591+1.8%
2022$16,299+4.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

Sq Ft2,718DeedBook 9524, Page 545Recorded12/7/2020

Property Built

Built

Year Built: 1998