Skip to content

712 Jf Kennedy BlvdBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 18, 2018

Property Information

Block170
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2UHGB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,070
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,000
48%
Improvement Value:$237,900
52%
Total Assessment$453,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,691+4.2%
2024$12,178+2.7%
2023$11,856+1.8%
2022$11,647+7.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$268,000
DeedBook 6005, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1920