Skip to content

634 Avenue ABayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Jul 27, 2021

Property Information

Block169
Lot49
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,778
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
43%
Improvement Value:$238,800
57%
Total Assessment$418,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,710+4.2%
2024$11,236+2.7%
2023$10,939+1.8%
2022$10,746+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft1,778DeedBook 9597, Page 154Recorded9/13/2021

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

DeedBook 9338, Page 585NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/10/2018

Property Built

Built

Year Built: 1925