Skip to content

141 W 25th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Sep 9, 2011

Property Information

Block181
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,818
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,300
37%
Improvement Value:$320,600
63%
Total Assessment$509,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,257+4.2%
2024$13,681+2.7%
2023$13,319+1.8%
2022$13,084+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,818DeedBook 816, Page 878Recorded10/28/2011

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,818DeedBook 8366, Page 149NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/1/2007

Property Built

Built

Year Built: 1920