Skip to content

602 Avenue ABayonne, NJ 07002

Built 1968

Last Sale Price
$29,000
Last Sale Date
Aug 9, 2007

Property Information

Block181
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,200
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,400
38%
Improvement Value:$310,600
62%
Total Assessment$501,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,008+4.2%
2024$13,442+2.7%
2023$13,086+1.8%
2022$12,856-13.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$29,000

From:

To:

Sq Ft2,200DeedBook 8319, Page 37NU CodeUndivided interest (8)Recorded9/12/2007

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5005, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1968