Skip to content

594 Avenue ABayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 10, 1999

Property Information

Block181
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2UHGB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,175
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,400
39%
Improvement Value:$276,200
61%
Total Assessment$449,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,571+4.2%
2024$12,063+2.7%
2023$11,744+1.8%
2022$11,537-2.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920