Skip to content

26 W 26th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 28, 2021

Property Information

Block183
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,100
59%
Improvement Value:$123,100
41%
Total Assessment$300,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,394+4.2%
2024$8,054+2.7%
2023$7,841+1.8%
2022$7,703+5.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,216DeedBook 8008, Page 140Recorded9/22/2006

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5185, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1920