Skip to content

582 Avenue CBayonne, NJ 07002

Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 10, 2009

Property Information

Block183
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4S-B-A-8U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$279,300
26%
Improvement Value:$810,900
74%
Total Assessment$1,090,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2011$9,432+3.9%
2010$9,078+6.2%
2009$8,546+8.5%
2008$7,877-53.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$264,000

From:

To:

DeedBook 7464, Page 273NU CodeGovernment (15)Recorded2/8/2005