Skip to content

566 Avenue CBayonne, NJ 07002

Commercial

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Jun 11, 2024

Property Information

Block183
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-F-C-3U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
63%
Improvement Value:$138,800
37%
Total Assessment$378,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,591+4.2%
2024$10,163+2.7%
2023$9,894+1.8%
2022$9,720-29.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

DeedBook 983, Page 835NU CodeFamily (1)Recorded6/27/2024

Property Sale

Sale
$318,000
DeedBook 7096, Page 297

Property Sale

Sale
$318,000

From:

To:

DeedBook 7096, Page 297Recorded7/28/2003