Skip to content

46-48 E 26th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Aug 18, 2016

Property Information

Block184
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,124
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,300
33%
Improvement Value:$353,100
67%
Total Assessment$526,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,718+4.2%
2024$14,123+2.7%
2023$13,750+1.8%
2022$13,507+10.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft3,124DeedBook 9141, Page 435Recorded8/26/2016

Property Sale

Sale
$451,000

From:

To:

Sq Ft3,124DeedBook 7679, Page 292Recorded9/28/2005

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5861, Page 276

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 5605, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1920