Skip to content

546-548 Broadway(Unit C0301)Bayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$63,514
Last Sale Date
Oct 15, 2018

Property Information

Block184
Lot8
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3S-B-3C-10U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage480
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,300
50%
Improvement Value:$67,400
50%
Total Assessment$133,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,738+4.2%
2024$3,587+2.7%
2023$3,492+1.8%
2022$3,431-7.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$63,514
DeedBook 9351, Page 176

Property Sale

Sale
$63,514

From:

To:

DeedBook 9351, Page 176NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/23/2018

Property Built

Built

Year Built: 1920