Skip to content

250 Prospect AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jun 12, 2001

Property Information

Block411
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,144
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
60%
Improvement Value:$115,300
40%
Total Assessment$290,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,117+4.2%
2024$7,789+2.7%
2023$7,583+1.8%
2022$7,449+18.9%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5819, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1920