Skip to content

528-532 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 4, 2017

Property Information

Block190
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S-F-C-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,018
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$376,500
38%
Improvement Value:$616,600
62%
Total Assessment$993,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,455+4.0%
2024$28,333+2.6%
2023$27,628+1.8%
2022$27,151-11.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920