Skip to content

526 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 27, 2017

Property Information

Block190
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-F-O-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,825
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
29%
Improvement Value:$622,100
71%
Total Assessment$872,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,866+4.0%
2024$24,881+2.6%
2023$24,262+1.8%
2022$23,843+30.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft3,825DeedBook 9137, Page 223Recorded8/9/2016

Property Built

Built

Year Built: 1920