Skip to content

531 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1975

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 18, 2025

Property Information

Block194
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-FD-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,616
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,600
30%
Improvement Value:$371,100
70%
Total Assessment$531,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,866+4.2%
2024$14,266+2.7%
2023$13,888+1.8%
2022$13,643+11.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,600DeedBook 8509, Page 61NU CodeCharitable / religious (17)Recorded5/13/2008

Property Built

Built

Year Built: 1975