Skip to content

82 W 24th StBayonne, NJ 07002

Built 1975

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Feb 26, 2020

Property Information

Block194
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,254
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,500
38%
Improvement Value:$277,600
62%
Total Assessment$448,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,529+4.2%
2024$12,023+2.7%
2023$11,704+1.8%
2022$11,498-10.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft2,254DeedBook 9479, Page 954Recorded3/18/2020

Property Built

Built

Year Built: 1975