Skip to content

526 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 15, 2005

Property Information

Block195
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-3U-H-GB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,616
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,600
33%
Improvement Value:$326,100
67%
Total Assessment$486,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,608+4.2%
2024$13,058+2.7%
2023$12,713+1.8%
2022$12,489-14.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1976