Skip to content

522 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 23, 2012

Property Information

Block195
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,616
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,600
32%
Improvement Value:$337,000
68%
Total Assessment$497,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,913+4.2%
2024$13,351+2.7%
2023$12,997+1.8%
2022$12,768-3.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1976