Skip to content

530 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1976

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block195
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,624
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,600
31%
Improvement Value:$350,500
69%
Total Assessment$511,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,290+4.2%
2024$13,713+2.7%
2023$13,350+1.8%
2022$13,115-11.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1976