Skip to content

118 W 23rd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Feb 2, 2023

Property Information

Block201
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,472
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,300
46%
Improvement Value:$210,600
54%
Total Assessment$386,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,818+4.2%
2024$10,381+2.7%
2023$10,106+1.8%
2022$9,928-23.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,472DeedBook 9736, Page 130Recorded3/22/2023

Property Built

Built

Year Built: 1920