Skip to content

161-163 W 21st StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Dec 19, 2013

Property Information

Block207
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-B-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,624
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,500
36%
Improvement Value:$403,100
64%
Total Assessment$625,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,492+4.2%
2024$16,785+2.7%
2023$16,341+1.8%
2022$16,053+11.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,624DeedBook 8950, Page 183Recorded12/24/2013

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5496, Page 228

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4931, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1920