Skip to content

150-152 W 21st StBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Jun 13, 2018

Property Information

Block213
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-FD-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,156
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,000
35%
Improvement Value:$354,800
65%
Total Assessment$545,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,261+4.2%
2024$14,644+2.7%
2023$14,256+1.8%
2022$14,005-21.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft2,156DeedBook 9323, Page 978NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/17/2018

Property Sale

Sale
$191,000

From:

To:

Sq Ft2,156DeedBook 9142, Page 62Recorded8/30/2016

Property Sale

Sale
$151,300

From:

To:

Sq Ft2,156DeedBook 9074, Page 541Recorded10/28/2015

Property Sale

Sale
$151,000

From:

To:

Sq Ft2,156DeedBook 9030, Page 782NU CodeSheriff sale (12)Recorded4/2/2015

Property Built

Built

Year Built: 1970