Skip to content

163 W 20th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block213
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,420
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
46%
Improvement Value:$217,800
54%
Total Assessment$402,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,262+4.2%
2024$10,807+2.7%
2023$10,521+1.8%
2022$10,336+10.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920