Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
157-159 W 20th StBayonne, NJ 07002
Apartment
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 22, 2007
Property Information
Block213
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description2S-F-A-8U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$376,500
56%
Improvement Value:$289,900
44%
Total Assessment$666,400
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $18,633 | +4.2% |
| 2024 | $17,880 | +2.7% |
| 2023 | $17,406 | +1.8% |
| 2022 | $17,100 | -20.6% |
Property History
No events match the selected filters.