Skip to content

166 W 21st StBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
May 11, 2001

Property Information

Block213
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-FD-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,134
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,500
41%
Improvement Value:$258,400
59%
Total Assessment$439,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,300+4.2%
2024$11,803+2.7%
2023$11,490+1.8%
2022$11,288-9.2%
Property History

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 5806, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1970