Skip to content

479 Avenue ABayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Sep 15, 2018

Property Information

Block217
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,904
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,500
34%
Improvement Value:$307,300
66%
Total Assessment$462,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,940+4.2%
2024$12,417+2.7%
2023$12,088-16.2%
2022$14,418-4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft2,904DeedBook 9344, Page 229Recorded9/28/2018

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft2,904DeedBook 7061, Page 260Recorded5/29/2003

Property Built

Built

Year Built: 1920