Skip to content

551 Jf Kennedy BlvdBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 21, 2024

Property Information

Block208
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,662
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,100
39%
Improvement Value:$250,600
61%
Total Assessment$408,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,427+4.2%
2024$10,965+2.7%
2023$10,675+1.8%
2022$10,487-21.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$690,000

From:

To:

Sq Ft2,662DeedBook 9712, Page 324Recorded11/28/2022

Property Built

Built

Year Built: 1920