Skip to content

449-451 Avenue CBayonne, NJ 07002

Commercial

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Aug 10, 2018

Property Information

Block219
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S-B-O-4U-NH

Assessment

Land Value:$403,000
36%
Improvement Value:$730,400
64%
Total Assessment$1,133,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,690+4.2%
2024$30,409+2.7%
2023$29,604+1.8%
2022$29,083+45.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,250,000

From:

To:

DeedBook 9335, Page 900Recorded8/29/2018

Property Sale

Sale
$642,500

From:

To:

DeedBook 8609, Page 136Recorded9/16/2008