Skip to content

40-46 W 20th St(Unit C0304)Bayonne, NJ 07002

Built 1988

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Feb 29, 2016

Property Information

Block220
Lot36
QualifierC0304
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description4S-B-CONDO-14U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,160
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,700
43%
Improvement Value:$188,400
57%
Total Assessment$328,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,174+4.2%
2024$8,803+2.7%
2023$8,570+1.8%
2022$8,419+29.4%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 9105, Page 889

Property Built

Built

Year Built: 1988