Skip to content

441 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 2009

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Feb 15, 2019

Property Information

Block224
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3S-F-D-2U-H-BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,584
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,200
26%
Improvement Value:$413,800
74%
Total Assessment$562,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,714+4.2%
2024$15,078+2.7%
2023$14,679+1.8%
2022$14,421+6.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

DeedBook 9385, Page 417NU CodeFamily (1)Recorded3/7/2019

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

DeedBook 8663, Page 731Recorded5/14/2009

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

DeedBook 7041, Page 149Recorded4/14/2003