Skip to content

80 W 19th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Dec 19, 2016

Property Information

Block224
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,264
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
44%
Improvement Value:$199,900
56%
Total Assessment$354,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,923+4.2%
2024$9,522+2.7%
2023$9,270+1.8%
2022$9,107-13.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft2,264DeedBook 9166, Page 849Recorded12/21/2016

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft2,264DeedBook 8629, Page 402Recorded10/22/2008

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft2,264DeedBook 7550, Page 339Recorded5/11/2005

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5046, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1920