Skip to content

487 Jf Kennedy BlvdBayonne, NJ 07002

Built 1942

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jun 6, 2019

Property Information

Block229
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5S-B-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage827
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,900
48%
Improvement Value:$164,500
52%
Total Assessment$316,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,847+4.2%
2024$8,489+2.7%
2023$8,264+1.8%
2022$8,119-2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft827DeedBook 9408, Page 957Recorded6/13/2019

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 6043, Page 254NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/11/2002

Property Built

Built

Year Built: 1942