Skip to content

14 W 18th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block231
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-4U-H-BG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,898
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,800
35%
Improvement Value:$287,200
65%
Total Assessment$444,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,414+4.2%
2024$11,913+2.7%
2023$11,597+1.8%
2022$11,393-4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920