Skip to content

425 Avenue ABayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block236
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,592
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
34%
Improvement Value:$298,300
66%
Total Assessment$450,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,090+4.4%
2024$11,582+2.8%
2023$11,262+1.9%
2022$11,055-20.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970