Skip to content

156 W 17th StBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 3, 2016

Property Information

Block236
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-FD-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,968
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,500
37%
Improvement Value:$333,400
63%
Total Assessment$525,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,704+4.2%
2024$14,110+2.7%
2023$13,737+1.8%
2022$13,495-1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,968DeedBook 7125, Page 318Recorded9/13/2003

Property Built

Built

Year Built: 1970