Skip to content

84 W 17th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 4, 2025

Property Information

Block238
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-FD-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,502
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,700
48%
Improvement Value:$162,600
52%
Total Assessment$311,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,704+4.2%
2024$8,352+2.7%
2023$8,131+1.8%
2022$7,988-21.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920