Skip to content

12 W 11th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 30, 2011

Property Information

Block272
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,496
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
37%
Improvement Value:$285,600
63%
Total Assessment$450,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,599+4.2%
2024$12,090-7.5%
2023$13,065+1.8%
2022$12,835+16.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,496DeedBook 7057, Page 285Recorded5/21/2003

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5746, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1920