Skip to content

92 W 17th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$324,000
Last Sale Date
Sep 18, 2015

Property Information

Block238
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,328
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
34%
Improvement Value:$298,100
66%
Total Assessment$453,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,669+4.2%
2024$12,157+2.7%
2023$11,835+1.8%
2022$11,627-14.8%
Property History

Property Sale

Sale
$324,000

From:

To:

Sq Ft3,328DeedBook 9067, Page 476NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/8/2015

Property Built

Built

Year Built: 1920